PŘEJÍT NA OBSAH
PŮSOBIVÁ POLE POSITION A TŘETÍ MÍSTO V PRŮBĚŽNÉM POŘADÍ TÝMŮ PRO DS AUTOMOBILES PO PORTLAND E-PRIX
Paříž, 30. června 2024
  • Jean-Éric Vergne získal v neděli v Portlandu 17. pole position v kariéře
  • Díky pátému místu ve druhém víkendovém závodě zůstává Francouz v boji o stupně vítězů v šampionátu jezdců.
  • DS PENSKE zůstává na třetím místě v průběžné klasifikaci týmů a míří do závěrečných dvou kol sezóny

 

 

Po sobotním úvodním střetnutí v Portlandu pokračovala 10. sezóna mistrovství světa ABB FIA Formula E v Americe i v neděli. Pro DS PENSKE začal den tím nejlepším možným způsobem, když Jean-Eric Vergne v kvalifikaci získal skvělou pole position. Byla to jeho 17. pole position v kariéře, což představuje nejvyšší počet pole position pro jednotlivého jezdce v historii Formule E. Se Stoffelem Vandoornem na 10. místě na startovním roštu si francouzský prémiový výrobce dělal velké naděje na vynikající výsledek.

V závodě JEV opět prokázal vynikající výkon svého vozu DS E-TENSE FE23, když se neustále držel vpředu. Safety Car po polovině závodu však narušil strategii týmu. V důsledku toho se francouzský dvojnásobný šampion nakonec musel spokojit s pátým místem, což mu umožnilo získat cenné mistrovské body. V aktuálním pořadí jezdců drží dvojnásobný šampion prozatímní šestou příčku a na konci sezóny tak stále bojuje o konečné umístění na stupních vítězů.

 

Pro Stoffela byl nedělní závod složitější. Belgičan, který bojoval o umístění v první desítce, nakonec projel cílem na 11. místě.

 

Pro DS PENSKE to byl směrem k průběžnému hodnocení týmů skvělý výsledek. S celkovým počtem 13 získaných bodů si francouzsko-americký tým upevnil třetí místo v prozatímním hodnocení šampionátu a před svým nejbližším soupeřem má nyní náskok 16 bodů.

 

V šampionátu konstruktérů všechny tyto dobré výsledky DS Automobiles vynesly Stellantis na poslední stupínek prozatimních stupňů vítězů.

 

Příští kolo mistrovství světa ABB FIA Formula E za tři týdny vše jednou provždy rozhodne. Londýnská E-Prix bude hostit poslední dva závody 10. sezóny - a očekávání jsou velká.

 

 

 

"Dnešek byl dalším emotivním dnem. Především jsme si zajistili skvělou pole position: naši třetí v sezóně a zároveň deváté umístění v první řadě od začátku roku! Je to jisté znamení, že výkonnost našeho vozu DS E-TENSE FE23 je stále na velmi vysoké úrovni. Následně byl závod nesmírně vyrovnaný, jak to často bývá, když je pole těsně pohromadě. Mezi jezdci docházelo k častým kontaktům a JEV nakonec skončil na 5. místě. Spolu se třemi body za pole position to dává vynikající skóre pro šampionát. Stoffelův závod byl smolnější. Bojoval jako lev, pravidelně se blížil k bodům, ale aniž by mohl dosáhnout svého cíle. Celkově to však pro nás byl velmi pozitivní víkend, protože se Stellantisem odjíždíme z Portlandu na třetí příčce prozatímního pořadí týmů i výrobců. Naším cílem je se nyní co nejlépe připravit na finále sezony v Londýně."

 

Eugenio Franzetti, ředitel DS Performance:

 

 

"Dnes jsme měli další dobrý den. Jsem opravdu spokojený s naším výkonem v kvalifikaci, stejně jako s pole position a třemi body. Myslím, že v závodě jsme udělali všechny správné věci: jen jsme měli trochu smůly se Safety Car. To nás nepochybně stálo pódium, nebo dokonce šanci na vítězství. Přesto byl víkend jako celek pro tým velmi pozitivní, protože úroveň výkonnosti je stále vyšší a vyšší. Možná jsme si zasloužili víc, ale s odvedenou prací jsme spokojeni."

 

Jean-Éric Vergne, šampion Formule E z leto 2018 a 2019:

 

 

"Kvalifikace dopadla lépe než včera. Do soubojů mi však chybělo jen pár setin sekundy. To je samozřejmě škoda, protože jsme věděli, že je důležité kvalifikovat se na přední příčky. Po takové kvalifikaci je závod vždycky obtížný, bylo těžké dostat se zpět nahoru. Ani safety car nepůsobil v náš prospěch. Dnes jsme se ale hodně naučili, takže se teď musíme soustředit na poslední dva závody sezony v Londýně. Bude to o hodně jiné než v Portlandu a doufáme, že se nám tam bude dařit."

 

Stoffel Vandoorne, šampion Formule E z roku 2022

 

 

Klíčové výsledky od zapojení společnosti DS Automobiles do Formule E:

 

  • 119 závodů
  • 4 vítězné tituly
  • 16 vítězství
  • 51 pódiových umístění
  •  25 pole position