Ekologická a ekonomická jízda

Ekologická a ekonomická jízda

Sledujte spotřebu paliva

Značka DS vyvíjí své vozy s ohledem na jejich dopad na životné prostředí. Snížení spotřeby paliva je součástí tohoto úsilí a vůz, který jste si koupili (nebo koupíte), je vybavený nejnovějšími moderními technologiemi, které značka vyvinula. V této rubrice jsme pro vás připravili rady a osvědčené postupy, které byste si měli osvojit, abyste snížili svou spotřebu paliva.

Tato jednoduchá doporučení se týkají používání a údržby vašeho vozu, jako je styl jízdy, který je pro úsporu paliva klíčový, protože dokáže snížit spotřebu až o 15 %.
Pozorně si tyto rady přečtěte, aby vás používání vašeho vozu stálo na čerpací stanici méně peněz. Rady jsme seřadili podle stupně důležitosti z hlediska průměrných úspor, které vám mohou zajistit v průběhu delší doby používání.

 

Vždy zařaďte správný převodový stupeň

Odyssey_Motorisation

Jízda se správně zařazeným převodovým stupněm je velmi jednoduchým prostředkem ke snížení spotřeby paliva.
I když hustota provozu nebo bezpečnost někdy neumožňují jízdu stabilní rychlostí, je velmi často možné využít nižší otáčky motoru.

U mechanické převodovky s manuálním ovládáním neváhejte používat co nejvyšší převodový stupeň. Pokud je váš vůz vybaven indikátorem změny převodového stupně, zařaďte co nejčastěji převodový stupeň, který je vám doporučovaný. Motor, který se točí na nízké otáčky, má nižší spotřebu, i když se vám někdy zdá, že se víc trápí.
Mechanická robotizovaná nebo automatická převodovka je vybavená automatickou funkcí, která přizpůsobuje změny převodových stupňů stylu jízdy. Tuto funkci používejte co nejčastěji a jezděte pružně. Akcelerujte mírným způsobem a automatika bude optimalizovat spotřebu paliva výběrem nejvhodnějšího převodového stupně. Pokud při rychlosti 50 km/h zařadíte místo třetího převodového stupně pátý, snížíte spotřebu paliva o 20 až 25 %.

Jde o dobrý způsob dosažení úspory paliva a zároveň zlepšení akustického komfortu. Ve fázích zastavení (například na červené při průjezdu křižovatkou) nenechávejte zařazený první převodový stupeň. Vyřaďte převodovku do neutrálu. Zabráníte tak zbytečnému namáhání spojky. Pokud je váš vůz vybaven systémem „Stop & Start“, motor se vypne automaticky, což přináší výraznou úsporu paliva při jízdě v městském provozu.

 

Jezděte plynule a mírnou rychlostí

Odyssey_Innovation_AfilOpětovná akcelerace a brždění, jimiž se vyznačuje nervózní nebo agresivní jízda, zbytečně zvyšují spotřebu paliva.

Jízda velmi blízko vozu před vámi namáhá motor a brzdy, a to zejména v městském provozu. Jízda vysokou rychlostí významně zvyšuje spotřebu vozu. Jezděte co možno nejvíce konstantní rychlostí a udržujte si odstup od vozů před sebou. Pokud je váš vůz vybavený tempomatem nebo omezovačem rychlosti, používejte ho co nejčastěji a jezděte stabilní rychlostí. Když musíte brzdit, nebrzděte v poslední chvíli.

Předvídejte a kdykoli je to možné, brzděte motorem, abyste vůz zpomalili přirozeně. Sejměte nohu z pedálu akcelerace pro nulovou spotřebu paliva. Abyste co nejvíce předjímali provoz kolem sebe, dívejte se daleko před sebe. Upravte například rychlost a zpomalujte dříve, aby se vyhnuli zastavení na semaforech. Jezděte mírnou rychlostí, aby byla spotřeba nižší. Naučte se zkrátka jezdit pružně a ušetříte.

 

Nepřetěžujte svůj vůz

Čím je vůz těžší, tím víc energie spotřebuje motor při jízdě a tím větší je spotřeba paliva. Vyhýbejte se co nejvíce přepravě zbytečných předmětů, hlavně těžkých, a nakládejte je co nejčastěji dovnitř vozu. Náklad umístěný na střechu má negativní dopad na aerodynamiku a spotřebu paliva. Střešní nosič používejte jen tehdy, když to jinak nejde. A nezapomeňte ho po použití ihned sundat.

 

Pravidelně kontrolujte tlak v pneumatikách

tyres-dsPodhuštěné pneumatiky mají vyšší valivý odpor. Motor je více namáhaný, což zvyšuje spotřebu paliva.
Podhuštěná pneumatika se přehřívá, zhoršuje se stabilita a může se poškodit či dokonce prasknout. Systém detekce podhuštění pneumatik, kterým je vybaven stále větší počet našich vozů, je významnou pomocí, avšak nesmí nahrazovat pravidelnou kontrolu.

Změny venkovních teplot přirozeně mění tlak v pneumatikách: tlak se například snižuje, když okolní teplota klesne (přechod z léta do zimy). Nezapomínejte proto pravidelně kontrolovat a doplňovat tlak v pneumatikách, a to hlavně při výrazných poklesech teploty, ale i tehdy, když výrazným způsobem vůz zatížíte. V zájmu své bezpečnosti dodržujte tlak doporučený výrobcem, který se vztahuje na studené pneumatiky.
Používání zimních pneumatik výrazně zvyšuje valivý odpor, pokud jedete po suchém povrchu. Zajišťují bezpečnost ve špatných klimatických podmínkách, ale je nutné je odstranit jen co to jízdní podmínky umožní.

 

Plánujte si své trasy

Vaša spotřeba paliva se zvyšuje, když jezdíte v dopravních zácpách nebo podnikáte velké množství kratších cest. Hustý provoz nutí k nervózní jízdě, tedy k opakovaným akceleracím a brzděním, které zbytečně zvyšují spotřebu paliva. Plánujte a kombinujte své cesty, aby byly co nejrentabilnější. Vyhýbejte se co nejvíce provozu ve špičce a v oblastech s dopravními zácpami. Plánujte si cesty tak, abyste mohli jezdit plynule, omezovat akcelerace a brzdění a snažte se zvolit co možná nejkratší vzdálenosti.

Pokud zůstanete zablokovaní v dopravní zácpě, neváhejte dočasně vypnout motor. Rovněž pokud zastavíte kvůli malému nákupu (nákup chleba, novin atd. …), mělo by být vypnutí motoru samozřejmostí, Přinese to vždy úsporu paliva a omezuje obtěžování výfukovými plyny.

 

Jezděte, abyste vůz zahřáli

Čím je vůz studenější, tím více energie spotřebuje na jízdu. Při krátkých jízdách v zimě může vaše auto spotřebovat až o 50 % paliva více. Po nastartování motoru například nečekejte, až se vůz zahřeje na volnoběh. Co nejdříve se mírnou rychlostí rozjeďte. Při jízdě se vaše vozidlo zahřeje rychleji. Moderní automobily jsou navrženy tak, aby nastartovaly bez použití pedálu akcelerace, protože tím se spotřebovává palivo, aniž by to přispívalo k nastartování.

 

Jezděte se zavřenými okénky

Jízda při rychlostech nad 50 km/hod s otevřeným bočním nebo střešním oknem výrazně zvyšuje aerodynamický odpor. Platí to rovněž pro jízdu v otevřeném kabrioletu. Při jízdě vyšší rychlostí zavřete okna, ušetříte tak palivo. Pro ochlazení vzduchu v kabině používejte ventilační systém. Klimatizace je účinnější, když se vozidlo pohybuje vysokou rychlostí.

 

Správně používejte systému spotřebovávající elektrickou energii

Odyssey_Innovation_Ecran-tactileVšechny elektrické systémy ve voze jsou poháněny motorem. Čím více elektrické energie používáte, tím má váš vůz větší spotřebu paliva. Obecně řečeno, chovejte se přiměřeně: vypněte elektrické systémy, když je používáte.
Vyhřívání sedadel, odmrazování zadního skla nebo větrání kabiny by například měly být vypnuté nebo nastavené na co nejnižší úroveň. Klimatizace využívá energii z motoru.

Při vysokých teplotách může spotřeba paliva vzrůst až o 25 %, pokud udržujete v kabině nízkou teplotu. Používejte klimatizaci uváženě a pokud máte automatický systém, nenastavujte teplotu příliš nízko nebo na teplotu o více než 4 nebo 5 stupňů nižší, než je teplota venku. Kromě úspory paliva se vyhnete „tepelným šokům“ při nástupu nebo výstupu z vozu. Pokud je vaše auto zaparkováno na slunci po dlouhou dobu, rozjíždějte se nízkou rychlostí, vypněte klimatizace a otevřete všechna okna, aby se horký vzduch dostal ven.
Klimatizační zařízení pak může udržovat kabinu při konstantní teplotě po zavření oken. Abyste se vyhnuli tomu, že se vaše auto příliš zahřívá, pokuste se zaparkovat ve stínu a na okna použijte fólie nebo žaluzie, pokud jste zaparkovaní na slunci po dlouhou dobu. Pokud má vaše auto žaluzie, zavřete je, zejména pokud je auto opatřeno střešním oknem.

 

Pravidelně provádějte údržbu vozu

Špatný technický stav součástí vozu (motor, převodovka, klimatizace, pneumatiky atd.) poškozuje jeho optimální fungování a způsobuje nadměrnou spotřebu paliva. Optimální fungování vašeho vozu zajistíte jen tehdy, pokud zajistíte jeho řádnou pravidelnou údržbu v odborném servisu. Dbejte na používání dílů a spotřebního materiálu (oleje, vzduchový filtr, pneumatiky atd.), které zaručuje, doporučuje a testuje značka DS. Na každou součást vašeho vozu se vztahuje podrobná specifikace. Motorový olej například zajišťuje mazání, ale také přispívá k účinnosti motoru. To platí pro většinu dílů ve voze. Špatně udržovaný systém klimatizace spotřebovává mnohem více paliva. Je opravdu ve vašem zájmu udržovat vůz v dokonalém technickém stavu, protože tak bude mít menší spotřebu paliva, bude spolehlivější a při prodeji bude mít vyšší cenu.

 

Dobrý záběh pro dobrou jízdu running

Environnement_Eco-ConduitePrávě jste si koupili nové auto. Pro dosažení nejvyšší účinnosti potřebuje krátkou dobu záběhu. Váš vůz dosáhne optimální úrovně spotřeby paliva po najezdění celkové vzdálenosti 3000 až 5000 kilometrů.
Stručně řečeno, důkladně svůj vůz zaběhněte, abyste maximalizovali jeho výkon a ušetřili peníze.