December 4, 2018

FERNANDO COSTA A MODEL DS 3 CROSSBACK SPOLEČNĚ V DS WORLD PARIS

FERNANDO COSTA A MODEL DS 3 CROSSBACK SPOLEČNĚ V DS WORLD PARIS

Autosalon DS World Paris se 26. října za účasti Fernanda Costy změní na galerii moderního umění.

V rámci své podzimní sezony vzdává autosalon DS WORLD PARIS hold dílům francouzského sochaře Fernanda Costy. Společně s jeho svařovanými sochami představuje nejnovější model DS – DS 3 CROSSBACK, který byl zvolen nejlepším sériově vyráběným vozem roku*. Výstava na pařížské adrese 33 rue François 1er potrvá do 1. prosince 2018.

Jako byste slyšeli hudbu

Krátce po návratu z mezinárodního veletrhu současného umění FIAC zahajuje Fernando Costa svou výstavu patnácti soch v autosalonu DS WORLD PARIS.
Fernando Costa, sochař pracující se svářečkou, vytváří svá umělecká díla z kovového odpadu. Jejich kouzlo připomíná tvorbu sochaře Césara. Costa je uměleckým samoukem. Jeho avantgardní, odvážná a humanistická díla, z nichž některá vznikla již před dvaceti lety, prozrazují vliv několika uměleckých směrů. Své sochy skládá jako puzzle. Jsou poetické, uvolněné, někdy zdánlivě nedokončené, někdy kolorované, figurativní i abstraktní.

Již od začátku své kariéry umělec pracuje s dopravními značkami. Oživuje smaltovaný kovový odpad tím, že jej řeže, brousí, sestavuje, svařuje a vytváří tak jedinečné umělecké předměty, které pak žijí svým vlastním životem v Evropě i jinde.

Dvě umělecká díla Fernanda Costy na slavnostním uvedení vozu DS 3 CROSSBACK na trh

Thierry Métroz, ředitel designu DS Automobiles, se sešel s Fernandem Costou před několika měsíci. Ze setkání těchto dvou kreativních nadšenců pochopitelně vzešly společné nápady a zrodila se myšlenka na vytvoření díla (nakonec budou hned dvě) na oslavu zrodu vozu DS 3 CROSSBACK.

Umělec souhlasil, že pro jejich vytvoření opustí stěny svého ateliéru v Périgueux a přesune se co nejblíže ke zdroji ocelových plechů, které se používají při výrobě vozů DS 3 CROSSBACK. Se svářečkou a bruskou v ruce si umělec vytvořil dílnu přímo v prostorách výrobního závodu v Poissy, západně od Paříže. Díky přítomnosti přímo v průmyslovém prostředí se kromě suroviny pro svá nová díla seznámil i se světem bohatým na know-how a odborné zkušenosti. Fernando Costa, který je velmi přátelský a komunikativní, se během svého pobytu seznámil s mnoha dělníky a techniky. Někteří mu dokonce pomáhali při práci a přidali své vlastní svary, jako kdyby šili šaty na míru.

Po několika dnech umělec opustil oblast Paříže, spokojený s výsledky své práce, při které využil díly z prototypů DS 3 CROSSBACK. Obrovské kusy (200  x 150 cm každý o váze 120 kg) jsou barevně odlišeny. Jeden je ze surové oceli a druhý v odstínu Millennium Blue, který stejně jako vůz DS 3 CROSSBACK prošel lakovnou.
Obě díla byla poprvé vystavena v DS WORLD PARIS 26. října 2018.
Díky vystaveným fotografiím mají návštěvníci rovněž možnost seznámit se s tím, jak umělec pracuje a s jednotlivými etapami vzniku obou děl věnovaných vozu DS 3 CROSSBACK.