PŘEJÍT NA OBSAH
DS AUTOMOBILES V MISANU ZPĚT NA BODECH
Paříž, 13.4.2024
  • První podnik světového šampionátu ABB FIA Formula E v italském Misanu se ukázal být velmi strategickým závodem.

  • Jean-Éric Vergne byl klasifikován jako šestý, Stoffel Vandoorne skončil osmý a oba jezdci DS Automobiles tak získali body.

  • Vergne byl druhý na startovním roštu a v závodě dojel třetí, o pódium ho však připravila penalizace.

     

Světový šampionát ABB FIA Formule E tento víkend zavítal na nové území, když se na Misano World Circuit Marco Simoncelli v Itálii koná dvojitý závod. Poprvé ve své historii závodil tento plně elektrický závodní seriál na zkrácené verzi této známé stálé trati, která je nedílnou součástí MotoGP i mnoha dalších mezinárodních šampionátů.

 

Vzhledem k tomu, že se jedná o stálý závodní okruh, je trať široká a nabízí dostatek prostoru I několik možností předjíždění. Největší výzvou pro týmy a jezdce Formule E bylo hospodaření s energií. Závod díky tomu získal mimořádně strategický rozměr.

 

V tomto specifickém kontextu Jean-Eric Vergne znovu potvrdil silné schopnosti vozu DS E-TENSE FE23. Na startovním roštu obsadil druhé místo, když mu na pole position chybělo pouhých 35 tisícin sekundy, a od startu do cíle závodu se držel ve vedoucí skupině, přestože měl několik drobných kontaktů uprostřed skupinky, která se přetahovala o pozice. JEV projel cílem jako třetí, ale bohužel si připsal pětisekundovou penalizaci za drobnou kolizi se soupeřem na začátku závodu. To dvojnásobného mistra světa odsunulo v konečném pořadí na šestou příčku.

 

Stoffel Vandoorne dokončil šestý závod letošního světového šampionátu ABB FIA Formula E opět na bodech. Belgičan byl na startovním roštu osmnáctý a v průběhu úvodních kol rychle získával pozice a v jednu chvíli se dokonce ujal vedení. Nakonec si připsal body za osmé místo.

 

Na Misano World Circuit Marco Simoncelli se bude konat v neděli druhý, o něco kratší závod. Díky působivým výkonům, které dnes předvedly dva vozy DS E-TENSE FE23, se společnost DS Automobiles a její partner PENSKE AUTOSPORT budou chtít na pobřeží Jaderského moře odčinit.

 

Eugenio Franzetti, ředitel DS Performance:

 

"Dobrou zprávou je, že jsme od prvního závodu v Misanu viděli, že výkon našich dvou vozů je na velmi vysoké úrovni. JEV byl od volných tréninků až po kvalifikaci, kde byl klasifikován jako druhý, neustále rychlý a patřil mezi lídry. Stoffel byl také rychlý, ale v kvalifikaci měl větší smůlu. Závod se vyznačoval několika předjížděcími manévry s našimi jezdci v čele. Navzdory vozu, který měl poškozenou přední i zadní část, dokázal JEV projet cílem na třetím místě. Bohužel byl penalizován pěti sekundami za jeden z mnoha kontaktů, ke kterým během závodu došlo. Pokud jde o Stoffela, ten předvedl působivý boj z 18. na 9. místo. Zítra jedeme znovu: plni sebevědomí, protože máme očividně dva velmi konkurenceschopné jezdce a vozy!"

 

Jean-Éric Vergne, šampion Formule E z let 2018 a 2019:

 

"Dnes jsme měli velmi dobré auto! Během akčního závodu se se mnou dostalo do kontaktu několik dalších vozů, což nebyl zrovna příjemný zážitek. S vědomím, že jsem dojel s poškozeným předním křídlem a rozbitým zadním difuzorem, mohu být velmi rád, že jsem projel cílem třetí... Před tou penalizací, o které raději nechci mluvit. Takže nakonec jsem skončil s body za šesté místo. Pozitivní je, že jsme udělali dobrý pokrok a zítra máme další den na to, abychom náš dobrý výkon přetavili v dobrý výsledek."

 

Stoffel Vandoorne, světový šampion Formule E z roku 2022:

 

"Z mého pohledu si myslím, že můžeme mluvit o dobrém boji v poli. Během kvalifikace jsme měli problémy s vynecháváním motoru, což mě odsunulo na konec startovního pole. To byla vzhledem k našemu výbornému tempu během volného tréninku velká škoda, protože jsme určitě mohli pomýšlet na umístění v první čtyřce. V průběhu závodu se toho dělo hodně, měli jsme dobrý start a solidně jsme postupovali vzhůru pořadím. V jednu chvíli jsem se dokonce ujal vedení. Bohužel mi nějaký kontakt poškodil přední křídlo a pak jsem ztratil několik míst. Nakonec to byl těžký závod, ale můžeme si z něj odnést i některá pozitiva a zítra budeme mít další šanci prokázat svou úroveň."

 

Klíčové výsledky od zapojení společnosti DS Automobiles do Formule E:

 

  • 111 závodů
  • 4 vítězné tituly 
  • 16 vítězství
  • 48 pódiových umístění
  • 23 pole position

 

O PENSKE Autosport

 

PENSKE AUTOSPORT je americká závodní stáj, kterou v roce 2007 založil Jay Penske. Tým sídlí v Los Angeles v Kalifornii, která je největším trhem s elektromobily na světě.

 

Po mnoha úspěšných letech závodění v IndyCar (2007–2014) se tým s nadšením pustil do přechodu na elektromobilitu a stal se jedním ze zakládajících týmů mistrovství světa ABB FIA Formule E.

 

Mottem týmu je latinská věta „E Pluribus Unum“, tedy „V jednotě je síla“.