PŘEJÍT NA OBSAH
OBA JEZDCI DS AUTOMOBILES V SAO PAULU OPĚT NA BODECH
São Paulo, 16.3.2024
  • Horko bylo hlavní výzvou čtvrtého klání letošní sezóny mistrovství světa ABB FIA Formula E, které se konalo v Sao Paulu.

  • Po dalším dobrém výkonu v kvalifikaci skončili Jean-Éric Vergne na sedmém a Stoffel Vandoorne na osmém místě, díky čemuž přivezli domů další solidní bodový zisk pro DS Automobiles.

  • Tým DS Penske tak odjíždí z Brazílie na třetím místě v klasifikaci týmů, přičemž Jean-Éric Vergne je čtvrtý v pořadí jezdců, i když má na svém kontě stejný počet bodů jako třetí jezdec.

     

Sedm týdnů po dvojitém závodě v saúdskoarabském Diriyah se mistrovství světa ABB FIA Formula E vrátilo do akce tuto sobotu na pouličním okruhu v Sao Paulu. Brazilský podnik začal pro DS Automobiles ve skvělém stylu: oba jezdci francouzského prémiového konstruktéra se kvalifikovali mezi nejlepší tři. Ve fázi soubojů unikla Stoffelu Vandoornovi pole position o pouhé dvě tisíciny sekundy na konci jedné z nejtěsnějších jízd v historii šampionátu elektrických vozů. Dalším důkazem obratnosti vozu DS E-TENSE FE23 bylo třetí místo Jeana-Érica Vergneho hned za jeho týmovým kolegou.

 

Při druhé návštěvě mistrovství světa ABB FIA Formula E v Brazílii horko inženýrům a jezdcům zamotalo hlavy. Vzduch měl 35 stupňů Celsia, trať přes 50, takže hospodaření s energií a teplota baterií představovaly skutečný oříšek. Úvodní fáze závodu byla velmi strategická s množstvím předjíždění, dvě vyjetí Safety Caru pak zhatila některé předem připravené plány. 

 

Jediný dvojnásobný mistr světa v této disciplíně Jean-Éric Vergne opět získal důležité body za sedmé místo, díky čemuž se drží vpředu průběžného pořadí. Francouz je aktuálně čtvrtý, i když má stejný počet bodů jako jezdec na třetím místě. Stojí za zmínku, že JEV je jedním z pouhých čtyř závodníků, kteří získali body ve všech čtyřech úvodních kolech, a to díky dobré konzistenci jak jeho samotného, tak i týmu DS Automobiles.

 

Hned za svým týmovým kolegou skončil Stoffel Vandoorne, který také postupně sbírá body, když ze čtyř dosavadních závodů byl na bodech už třikrát. Mistr světa z roku 2022 zřejmě doufal v lepší než osmé místo, vzhledem k tomu, že startoval z první řady, ale v Brazílii to prostě nevyšlo.

 

Mistrovství světa ABB FIA Formula E se za čtrnáct dní vrátí do akce a poprvé zavítá do Japonska, kde se v sobotu 30. března pojede závod v ulicích Tokia..

 

Eugenio Franzetti, ředitel DS Performance:

 

"Z tohoto víkendu odjíždíme se smíšenými pocity. Ve volném tréninku se nám dařilo a náš výkon v kvalifikaci byl vynikající. Ve finále duelů nám pak pole position utekla o pouhé dvě tisíciny, náš druhý vůz byl navíc třetí. Pak už to byl těžký závod. Snažili jsme se vyrovnat tempu některých dalších soupeřů a nakonec JEV dojel sedmý a Stoffel osmý. To stále znamená užitečné body do šampionátu, ale ne tolik, v kolik jsme po kvalifikaci doufali. Čeká nás spousta práce a uděláme vše pro to, abychom v příštím závodě v Tokiu dosáhli lepšího výsledku."

 

Jean-Éric Vergne, šampion Formule E z let 2018 a 2019:

 

"Buďme upřímní, jsme zklamaní. Měli jsme opravdu dobrou kvalifikaci, díky které jsme se postavili na druhé a třetí místo na startovním roštu, ale v závodě možná naše strategická rozhodnutí nebyla nejlepší. Když se podíváme na pozitiva, měli bychom být rádi, že jsme v kvalifikaci konkurenceschopní a že jsme opět bodovali s oběma vozy. Další závod nás čeká až za dva týdny a já doufám, že se nám v Japonsku zadaří."

 

Stoffel Vandoorne, světový šampion Formule E z roku 2022:

 

"Dnešní den měl pro tým dvě stránky, po skvělé kvalifikaci následoval poněkud obtížnější závod. Vzhledem k našemu tempu na jedno kolo jsme mohli očekávat lepší výsledek než sedmé nebo osmé místo. Proto jsme samozřejmě zklamaní, že jsme nezískali více bodů. Myslím, že musíme náš závod analyzovat a počítám, že se z něj můžeme hodně naučit, zejména pokud jde o strategii. Mohli jsme odvést lepší práci a získat lepší pozici na trati. Vědomí toho by nás mělo posílit do dalšího kola. Pozitivní je, že jsme pokaždé dokázali být v kvalifikaci velmi rychlí. Je to povzbudivé do budoucna a dodává nám to sebevědomí do dalšího závodu."

 

Klíčové výsledky od zapojení společnosti DS Automobiles do Formule E:

 

  • 109 závodů
  • 4 vítězné tituly 
  • 16 vítězství
  • 48 pódiových umístění
  • 23 pole position

 

O PENSKE Autosport

 

PENSKE AUTOSPORT je americká závodní stáj, kterou v roce 2007 založil Jay Penske. Tým sídlí v Los Angeles v Kalifornii, která je největším trhem s elektromobily na světě.

 

Po mnoha úspěšných letech závodění v IndyCar (2007–2014) se tým s nadšením pustil do přechodu na elektromobilitu a stal se jedním ze zakládajících týmů mistrovství světa ABB FIA Formule E.

 

Mottem týmu je latinská věta „E Pluribus Unum“, tedy „V jednotě je síla“.