Paříž, 26. května 2024
  • DS Automobiles čtyřikrát bodovala na šanghajské E-Prix
  • Stoffel Vandoorne a Jean-Éric Vergne skončili v nedělním 12. kole sezóny na šestém, resp. sedmém místě
  • Příští E-Prix se koná na konci června v americkém Portlandu

Hned po sobotním úvodním závodě ABB FIA Formula E v Šanghaji se závodníci plně elektrického seriálu vrátili v neděli na trať, aby absolvovali druhý závod čínského dvojzávodu.

Kvalifikace opět podtrhla velmi vysokou úroveň soutěže s malými rozdíly mezi jezdci. Jean-Éric Vergne obsadil ve své skupině páté místo, když mu do soubojů chybělo pouhých 13 tisícin sekundy. Stoffel Vandoorne naopak postoupil do duelů. Belgičan vyhrál své čtvrtfinále i semifinále a ve finále prohrál o pouhou tisícinu sekundy. Stoffel si tak počtvrté v této sezóně zajistil druhé místo v kvalifikaci a poosmé z dvanácti podniků se DS E-TENSE FE23 postavil do první řady: to je jasný důkaz výkonnosti jednomístných vozů francouzského prémiového výrobce.

Druhý závod se jel na 28 kol, tedy o jedno méně než předchozí den, a začal dobře pro Stoffela Vandoorna, který se v úvodních kolech ujal vedení, než ztratil několik pozic. Mistr světa z roku 2022 dojel pod šachovnicovou vlajku na šestém místě, těsně před svým týmovým kolegou Jeanem-Éricem Vergnem. Francouz byl na startovním roštu devátý, v závodě získal dvě pozice a pojedenácté v této sezóně bodoval, přičemž se dosud odjelo 12 závodů. JEV je v pořadí jezdců stále šestý, ale tento víkend se přiblížil první pětce, když získal celkem 17 bodů: více než dva jezdci před ním.Stoffel Vandoorne si udržel deváté místo a tým DS PENSKE je v hodnocení týmů stále čtvrtý, jen tři body od prozatímních stupňů vítězů.

Letos nás čekají ještě čtyři závody. Po Číně (první závod v této zemi od roku 2019) zamíří mistrovství světa ABB FIA Formula E do Spojených států, kde se 29. a 30. června uskuteční dvojzávod na Portland International Raceway.

Eugenio Franzetti, ředitel DS Performance:

“Celkově to byl pozitivní víkend. V kvalifikaci jsme byli opět velmi rychlí a opět jsme se Stoffelem startovali z první řady.Závod byl velmi vyrovnaný s několika skvělými souboji a spoustou kontaktů, jak už to na rychlých okruzích bývá. Konečné výsledky nám přinášejí cenné body, které nás ještě více přibližují k pódiovým umístěním v hodnocení týmů. Odstup na třetí místo je nyní pouze tříbodový : mnohem menší, než když jsme sem přijížděli. Ve výsledku jsme s tímto prvním dvojzávodem v Šanghaji spokojeni.“

Jean-Éric Vergne, šampion Formule E z roku 2018 a 2019:

“Závod se nám povedl, z devátého místa na startovním roštu jsme se nakonec dostali na sedmé místo. Bohužel jsme tentokrát neměli závodní tempo, abychom bojovali o stupně vítězů, ale získali jsme důležité body pro tým. Přesto všichni víme, že naším cílem není skončit na šestém a sedmém místě, takže musíme všichni spolupracovat jako tým.V tomto typu závodu na rychlých okruzích, kde hraje velmi důležitou roli efektivita, se zdá, že někteří naši soupeři mají výhodu. Musíme pochopit proč, abychom si v dalších závodech vedli lépe.“

Stoffel Vandoorne, šampion Formule E z roku 2022:

„Byla to dobrá kvalifikace, i když chyběla jen tisícina sekundy, což je docela frustrující! Dobře jsem odstartoval z první řady a vedl závod, což bylo příjemné. Všichni ale víme, že v této pozici spotřebujete více energie, zejména na tak rychlém okruhu, jako je tento. Když jeden z mých soupeřů nasadil útočný režim, musel jsem spotřebovat trochu více energie, abych ho následoval, a to mě pak stálo několik pozic. Myslím, že jsme tímto šestým místem, těsně před JEVem, maximálně zužitkovali to, co jsme měli. Získali jsme důležité body pro tým, ale víme, že před Portlandem, který by měl být podobným typem závodu, máme ještě hodně práce.“