July 15, 2021

Tovární posádky DS z letošní ECO Energy Rally Bohemia odvážejí sadu pohárů

Tovární posádky DS z letošní ECO Energy Rally Bohemia odvážejí sadu pohárů

Na Eco Energy Rally Bohemia 2021, která se minulý víkend konala v okolí Mladé Boleslavi
a Liberce se opět představil i tovární tým značky DS, tentokrát se dvěma vozy DS 3 CROSSBACK E-TENSE. Účinkování na náročné soutěži posádky završily ziskem 2. místa v soutěži spotřeby a 3. místa v poháru výrobců elektromobilů.

I tento rok pohled do časového harmonogramu soutěže napovídal něco o její náročnosti. Celková délka trati rozdělené do 4 etap činila necelých 688 km, z toho 373 km zkoušek pravidelnosti (RS). Právě na těchto úsecích se rozhoduje o pořadí a úspěchu nebo neúspěchu posádek. Klíčovým bodem soutěže je kromě dodržení trati především jízda na přesnost určená stanovenými průměrnými rychlostmi na jednotlivých úsecích RS.  Ve čtvrtek se tedy přes startovní rampu v Mladé Boleslavi vydaly vstříc nástrahám tratě již ostřílená posádka Zdeněk Trnka a Zdeněk Smolík se startovním číslem 7 a druhá posádka Zdeněk Mirovský s Alešem Chadimem se startovním číslem 8. Ti byli nováčky na soutěži podobného typu, byť všichni členové týmu se účastní i jiných motoristických závodů typu závodů do vrchu nebo klasické rally.

Po čtvrteční etapě se obě posádky držely na 6. a 9. místě absolutního pořadí. Už právě čtvrteční etapa naznačila náročnost celé soutěže nejen délkou RS ale i nevyzpytatelným počasím.

Páteční etapu tvořily dvě sekce dopolední a večerní. Obě se jely v okolí Liberce, malou odbočkou byla speciální zkouška na autodromu v Sosnové. Nutno dodat, že se začaly projevovat i zkušenosti posádek. Ve večerní sekci ale posádka vozu 7 udělala ve večerní RS 9 s příznačným názvem „Pekelná“ osudnou navigační chybu, která znamenala pád na 13. místo absolutně.

Po této chybě se v sobotní etapě posádka Trnka-Smolík rozhodla ukázat možnosti vozu DS 3 CROSSBACK E-TENSE ve spotřebě a soustředit se právě na tuto disciplínu. Druhá posádka Mirovský-Chadim se postupně seznamovala se systémem soutěže a pomalu ale jistě se jejich výkon zlepšoval.  Po sobotní etapě figurovaly vozy DS na 9. a 11. místě. Nutno podotknout, že právě sobotní etapa znamenala pohromu pro několik favorizovaných posádek, které se už viděly na stupních vítězů. Bohužel navigační i jezdecké chyby se nevyhýbají ani těmto posádkám.

Ani nedělní etapa nebyla odpočinková. Vždyť závěrečná RS21 „Vyskeř“  byla nejdelší z celého letošního ročníku a měřila přes 44 km. Trať postupně přivedla účastníky zpět do Mladé Boleslavi. Na cílové rampě pak posádky čekalo příjemné překvapení. Zdeněk  Trnka se Zdeňkem Smolíkem se startovním číslem 7 získali 2. místo v Rally spotřeby. Vytyčený cíl ze soboty se tedy podařilo splnit, a to tak, že rozdíl mezi 1. a 2. místem byl naprosto minimální. Příjemným překvapením bylo i  3. místo v poháru výrobců elektromobilů. V celkovém pořadí se posádka Mirovský-Chadim umístila na pěkném 7. místě a Zdeňkové Trnka a Smolík se posunuli na celkové 10. místo.

Zdeněk Trnka (šéf týmu STK Okříšky RT, vůz st. č. 7):

            „Soutěž se opět projevila jako velice náročná. Především večerní etapy za tmy byly místy až příliš rychlé a navigačně náročné. O tom svědčí i naše chyba. Nicméně se potvrdila známá pravda že každá soutěž končí až v cíli. O tom by mohli určitě vyprávět někteří favorité ( i lonští vítězové). Každopádně jsme zjistili, že pro příští soutěže musíme zdokonalit navigační techniku a to jak softwarově tak i hardwarově J. Automobil DS ukázal, že umí jezdit za až překvapivě hodně malou spotřebu.
Rád bych rovněž poděkoval zastoupení značky DS automobiles za zapůjčení vozidel s kterými jsme mohli tuto soutěž absolvovat.“

 Zdeněk Mirovský (vůz st. č. 8):

            „Do soutěže jsme nastoupili jako absolutní nováčci. Před ní jsme něco málo „natrénovali“ ale realita je opravdu náročná. Nicméně jak já tak i můj spolujezdec jsme v průběhu soutěže získávali neustále nové a nové poznatky a zkušenosti. Přes náročnost jsme si soutěž užívali a završení na pódiu bylo třešničkou na dortu. Těšíme se na další účast.“

 

O DS 3 CROSSBACK E-TENSE:

Výkon:

Díky 100 % elektrickému motoru nabízí hbité a pohodlné řízení:

  • motor s výkonem 100 kW (136 k) a točivým momentem 260 Nm (dostupné od 0 km/h) pro okamžitou reaktivitu;
  • tichý motor a nulové vibrace;
  • zobrazení fungování pohonu v reálném čase na středovém panelu

Je vybaven baterií o kapacitě 50 kWh. Ta umožňuje dosáhnout dojezdu až 320 km podle certifikačního protokolu WLTP a 430 km podle NEDC.

Tepelná regulace cirkulací kapaliny spojená s chladicím okruhem kabiny umožňuje rychlé dobíjení, optimalizovaný dojezd a vyšší životnost baterie. Baterie má záruku 8 let nebo 160 000 km se zbývající kapacitou 70 %.

IMG_20210708_144830 IMG-20210711-WA0012